Na čem taky pracujeme: Pomáháme řídit výrobu komponent luxusních aut potažených kůží.

Potáhnout palubní desku luxusního Audi kůží tak, aby to na kůži nebylo zvenku vidět a přitom se protrhla přesně na určeném místě při vystřelení airbagu není jen tak. Při výrobě to vyžaduje průměru 14-16 operací. Pomáháme je řídit, monitorovat a neustále vylepšovat.

Představte si luxusní automobil, třeba Audi, Porsche nebo BMW. Všechny područky, volant, palubní deska, dveřní výplně nebo sloupky – vše je potažené kůží, pod kterou není nic vidět. A přitom jsou tam na mnoha místech schované airbagy.

Společnost Eissmann Automotive sídlí v Německu, má 13 výrobních závodů od USA po Čínu a její roční obrat je 374 milionů EUR. Je to rodinná firma střední velikosti, tedy z německého pohledu a jako mnoho dalších „mittelstand“  německých firem je nejlepší ve svém oboru na světě. Vyrábí komponenty nejen pro luxusní vozy, ale třeba také pro jachty nebo private jety.

Specialitou společnosti Eissmann je mimo jiné technologicky citlivý proces zeslabování kůže v místě, pod kterým  je umístěný airbag. Z pohledu řidiče není nic vidět, ale v případě potřeby je kůže dostatečně zeslabená, aby se skrz ni airbag “prostřelil“. A toto musí být zajištěno ve 100% případů.

Pro lepší představu se podívejte na video:

 

Výroba obnáší zeslabení kůže pomocí speciální technologie.

A to je jen jedna z až 16 operací.

Kůže se vyřezávají a obšívají. Robot na kůži aplikuje lepidlo. To pak musí zasychat přesně po přesně určenou dobu. Samotné natahování kůže není možné realizovat strojově, umí to dělat pouze zkušení pracovníci.

My řídíme celý proces potahu až do finální montáže.

Ze všech operací sbíráme například informace:

  • měříme tloušťku kůže i délku stehů
  • hlídáme technologická data z přístroje, který dělá zeslabení
  • uchováváme data z robota, který nanáší lepidlo
  • zachycujeme čas, kdy bylo lepidlo nanesené, před tím kalkulujeme i poměr dvousložkového lepidla dle informací z on-line váhy.
  • po fázi natahování, které musí dělat člověk i kvůli různé flexibilitě kůže do různých stran kontroluje kamera, že jsou zeslabené body v kůži přesně na určeném místě
  • nakonec kontrolujeme časy na operacích natahování kůže a finálního zalisování – kdyby se vše nestihlo ve stanoveném čase od nanesení lepidla, výrobek by se musel vyřadit jako zmetkový

 

Kontrolujeme všechny tyto kroky a data k jednotlivým palubním deskám ukládáme do databáze. Dokumenty s daty pro každý konkrétní výrobek musí být v databázi uložené minimálně 20 let. Pro představu, vyexportují-li se data pro jednu konkrétní palubní desku do čitelného formátu pdf, zabírá opravdu hustě zaplněná tabulka s hodnotami přes 40 stran dokumentu.

 

Umožňujeme vedoucímu výroby, technologovi, kvalitáři vytěžovat digitální data

Děláme vlastně digitalizaci výroby ve 3 krocích:

  • Tvoříme digitální obraz. Víme přesně, kdy se co dělo a za jakých podmínek.
  • Děláme horizontální integraci. V každém kroku hlídáme, že předchozí krok byl proveden za definovaných podmínek.
  • Vizualizujeme procesy. Poskytujeme data pro vizualizaci, kde se co dělo ve výrobě, jaké scénáře nastaly a jaké jsou další jiné uskutečněné cesty produktu, než je ta ideální. Šéf výroby nemá čas být u všech strojů pořád. Z reportů je ale například schopný vidět, kde nastaly jaké chyby, jak vznikly zmetky, kde dochází k prostojům atd.

Řešení jsme dodali v pilotním projektu za 4 a půl měsíce a teď slouží na 3 kontinentech

Konkrétně ho využívají na pobočkách Eissmannu v Německu, v USA, na Slovensku, v Čechách, v Číně, v Mexiku, další výrobní linky jsou v plánu.

Podobné projekty obvykle odbavujeme velmi rychle. Od chvíle, kdy se podepíše kontrakt, jsme schopni dodat řešení do ostrého provozu během 3 měsíců.

Do roku 2025 chceme fázi implementace extrémně zkrátit, uvažujeme o variantách od poloviny tohoto času až do 14 dní.

Chceme zjednodušit dodávku. Tak, jako si na webu konfigurujete automobil, tak si firma nakonfiguruje své procesy. Dnes se píše cílový koncept a definice zadání na místě se zákazníkem, ale v budoucnu bude se zákazníkem konzultant definici vytvářet online. Definice se propojí se softwarem a systém se nakonfiguruje zcela automaticky.